Album fotograficzny: Kaźmierz i okolice

Kaźmierz — duża wieś gminna leżąca około 30 km na północny zachód od Poznania i na południe (ok. 11 km) od Szamotuł. Przez miejscowość płynie rzeka Sama, na której powstał zalew ciągnący się od jej obrzeży przez Radzyny do Myszkowa. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1284 roku, sto lat później Kaźmierz otrzymał prawa miejskie, które utracił w XIX wieku. Z założenia miejskiego zachował się czteroboczny rynek. Najważniejszym zabytkiem jest późnogotycki kościół Narodzenia NMP z 1494 roku.

Na terenie gminy Kaźmierz znajduje się Jezioro Bytyńskie, którego wyspy stanowiły rezerwat fauny i flory (zlikwidowany w 2015 roku).

Na jednej z wysp, tzw. Wyspie Komorowskiej prowadzone były badania archeologiczne, ich efektem są znaleziska świadczące o śladach osadniczych na tych terenach sprzed ok. 10 tys. lat. W okolicach Bytynia w 1873 roku odnaleziono, przypadkowo na polu, skarb w postaci dwóch figurek wołków sprzężonych jarzmem i sześć płaskich siekier. Zabytki te znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Na terenie gminy istnieją rezerwaty przyrody: „Brzęki przy Starej Gajówce”, „Bytyńskie Brzęki”, „Huby Grzebieniskie”.
Budynek Gminnego Ośrodka Kultury od strony KościołaWierzba nad SamąUl. Leśna, KaźmierzZabudowania byłego dworca kolejowegoUl. Leśna, KaźmierzZielone poleStare wysypisko śmieciStare wysypisko śmieci całkowicie już zarosłoKopanina, Kaźmierz — okoliceUl. Krańcowa, ul. Skrzatów Leśnych, RadzynyUl. Wrzosowa w RadzynachUl. Krańcowa, RadzynyUl. Krańcowa, RadzynyUl. Dębowa, RadzynyFigura na skrzyżowaniuFigura na skrzyżowaniuSkrzyżowanie ul. Podgórnej i DębowejWidok na zalewUl. Podgórna, RadzynyZalew widziany z ulicy Podgórnej, RadzynyUl. Podgórna, RadzynyWidok na zbiornik wodny w RadzynachZbiornik Radzyny — urządzenia hydrotechniczneWędkarze nad zalewem w RadzynachZbiornik RadzynyW Radzynach nad zalewemNad zalewem, RadzynyW oddali kościółKaźmierz — widok ogólnyNieczynna linia kolejowa, torowiskoDrzewa w Dolinie SamyDolina Samy widziana z nasypu kolejowegoTare torowiskoTare torowiskoUl. Leśna, ul. ŁąkowaUl. LeśnaUl. LeśnaUl. Leśna, KaźmierzNad zalewemStawek wędkarski, KaźmierzStawekStawek przy ulcy Leśnej w KaźmierzuStary samolot wojskowyWędkarzeWędkarzeDolina SamyPałac w KaźmierzuKaźmierskie graffiti, Lech KolejorzNa rozstajuDeptak i stara gorzelniaFragment budynku bibliotekiDach mleczarniMotodemont, reklama, drogowskazStary młynTęcza nad kościołemTęcza nad kościołemKaźmierz, widok ogólnyKościół parafialny Narodzenia NMP, późnogotycki wybudowany w 1494 rokuLeśna drogaLeśna drogaKanał OtorowskiDrzewo na tle niebaDrzewaLasKanał Otorowskidąb pomnik przyrodyRozdrożeDom na wsiKomorowoDroga polnaZima nad jeziorem BytyńskimPrzystanek autobusowyFigura Chrystusa przed kościołemDrzewa we mgleRynek we mgleGminny Ośrodek KulturyGrzybGrzybW kaźmierskim lesie o zachodzie słońcaHubaDzieło bobrówKanał OtorowskiLód na zalewieKościół parafialny Narodzenia NMP w KaźmierzuMgły w Dolinie SamyZalewTrawy nad zalewemZachód słońca w KaźmierzuDroga leśnażywica z poranionego drzewaBele drewnaStare pnie na dnie zalewuStare pnie na dnie zalewuZalew bez wodyZalew po spuszczeniu wody, KaźmierzKościół w kaźmierzuKościół wczesnym rankiemPeron na dworcu PKPŚciana magazynu na dworcu PKPWrota do magazynu na dworcu PKP w Kaźmierzu
KWAB — Fotografia i Turystyka
fotografia krajoznawcza i turystyczna