Czeskiego pasma Wysoki Jesionik przedstawiać nie trzeba. Mało jednak kto zdaje sobie sprawę, że obejmuje ono teren większy aniżeli główny grzbiet z Pradziadem i Keprníkiem. To także Góry Niedźwiedzie, czyli Medvědská hornatina, usytuowana w północno-wschodniej części pasma. Kryją one mnóstwo tajemniczych, zaskakujących i pięknych miejsc… Pytlácké kameny i Žárový vrch to tylko niektóre z nich…
Wycieczka przez Zámecką horę, czyli Zamkową Górę bądź Kopiec, Pytlácké kameny i Žárový vrch jest podróżą przez mniej znaną część Wysokiego Jesionika (Hrubego Jeseníka). W większości trasę wytyczają ścieżki i drogi nieznakowane, ale łatwe do odnalezienia w terenie. Nietrudna pod względem technicznym — aczkolwiek pod Zamkową Górą, jeden odcinek urozmaicono, rzadko w Sudetach spotykanym, łańcuchem. Długość trasy nie jest oszałamiająca, liczy sobie 13 km i 600 m przewyższenia. Powinna zająć przeciętnemu turyście ok. 5. godzin, mnie zajęła 7 — ale tak to jest, kiedy na niebie świeci słońce, teren jest ciekawy, więc aparat cały czas w ruchu, a ponadto nie mogłam się oprzeć wylegiwaniu na słońcu wśród oszałamiających widoków.
Oprócz formacji skalnych o różnych kształtach, ruin średniowiecznej warowni, szerokich panoram, prezentowana trasa ma jeszcze jeden walor, jakże cenny w dzisiejszych czasach — jest rzadko uczęszczana przez turystów. Przez cały dzień spotkałam tylko dwie osoby.
Wędrówka zaczyna się w granicach administracyjnych niewielkiej miejscowości Ludvíkov, na parkingu przy gospodzie Koliba (można zostawić bez opłat auto na cały dzień).
Na Zamkową Górę prowadzi oznakowanie w postaci białoczerwonego kwadratu. Pierwsza część podejścia wiedzie wygodną drogą zwaną zamkową. Później znaczki skręcają w urokliwą leśną ścieżkę, z której gdzieniegdzie rozpościerają się widoki na najbliższą okolicę. W górnej partii wzniesienia trzeba pokonać krótki odcinek skalny. Dla bezpieczeństwa, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, umieszczono tam łańcuch. Po przekroczeniu tej mini trudności podchodzącego czeka nagroda — widok na Vrbno pod Pradědem.
Ostatni etap podejścia na Zamkowy Kopiec jest nieco stromy, ale za to krótki. Na wierzchołku znajduje się dzisiaj altana dająca schronienie turystom, postawiona w 2012 roku. Srodze zawiedzie się ten, kto spodziewa się zachowanych zamkowych murów, czy wieży obronnej. Na polanie szczytowej po zamku śladu nie ma.
By kontynuować zaplanowaną wędrówkę trzeba zejść z wierzchołka i skręcić w prawo. Na zejściu na Przełęcz pod Zamkową Górą (Zámecká hora – sedlo) widać relikty kamiennych murów dawnego zamku Fürstenwalde, którego nazwa w wolnym tłumaczeniu to po prostu „Las Książęcy”.
Pierwsze pisemne wzmianki o warowni pochodzą z XIV. stulecia, kiedy to kniaź opawski Mikołaj II pozwolił swemu lennikowi Janowi Bruckerowi wybudować miasteczko pod zamkiem, które nazwano Gesenke (Jeseniki). Przez najbliższe lata budowla na niegościnnym kopcu uchodziła za jedną z najlepiej ufortyfikowanych w tym regionie. Jej upadek nastąpił w XV wieku, po zdobyciu jej i zniszczeniu przez oddziały Macieja Korwina. Podczas wojny 30.letniej w ruinach toczyły się działania pomiędzy wojskami szwedzkimi i cesarskimi.
Dziś, porą jesienną, pośród mgieł, wśród ciemnego lasu i fantazyjnych, nieco strasznych, chorych drzew, spotkać można Białą Panią, która poszukuje swojego, zabitego w walce, Ukochanego.
Na przełęczy znaczki odbijają w lewo, w kierunku Ludvíkova. Chcąc kontynuować wędrówkę w kierunku Pytláckich kamenów należy podążać prosto, szeroką leśną drogą.
Między drzewami zauważyć można pojedyncze skałki o ciekawych kształtach i strukturach.
Droga ta zaprowadzi wędrującego aż pod Pytlácké kameny. U ich podnóża dukt zamienia się w sieć różnych ścieżek. Ja kierowałam się nieco w lewo i w górę. Wyszłam na wyraźną, szerszą ścieżkę, która zaprowadziła mnie do kulminacji.
Szczyt ten noszący również nazwy Plošina, czy Machold Platte, znajduje się w północno-wschodniej części Wysokiego Jesionika, na terenie Gór Niedźwiedzich (Medvědská hornatina) i liczy sobie 1027 m. Kulminację stanowi grupa skalna, a ziemię porasta trawa wysokogórska. Miejsce jest bardzo urokliwe, chociaż bez rozległych panoram. O jego uroku stanowią metamorficzne skały przybierające ciekawe kształty, pośród których można dostrzec nawet skalnego grzybka.
Wędrówka na Žárový vrch to odcinek niezwykły — mnogość kształtów skał i ich struktur zadziwia. Niektóre tworzą gotowe schrony, łatwo sobie wyobrazić jak kłusownicy skrywali się w nich przed pościgiem, albo chowali swoje zdobycze.
Dzikość i niesamowitą atmosferę podkreślają chore, usychające, bądź nawet martwe drzewa.
Skalisko szczytowe na Žárovým vrchu (1101 m n.p.m.) stanowi wspaniały punkt widokowy, moim zdaniem jeden z najlepszych, na główny grzbiet Wysokiego Jesionika z dominantą Pradziada. Warto sobie zarezerwować czas na dłuższy odpoczynek na jego platformie skalnej, zwłaszcza przy sprzyjających warunkach atmosferycznych.
Powrót do Ludvíkova jest już bezproblemowy — zejście widoczną ścieżką do Sedlovej boudy, a następnie wędrówka Šestkową cestą. Na wysokości dopływu Bílej Opavy, przecinką należy zejść do ścieżki dydaktycznej Muzeum Wide Web, którą pośród skał Ludwikowskiego Skalnego Miasta dojdzie się do parkingu przy Kolibie.
![Wysoki Jesionik](https://kwab.pl/wp-content/uploads/2023/09/2023-07-07_0041_a_pytlacke-kameny-1024x683.jpg)
Wysoki Jesionik
Opisana trasa to jedna z moich ulubionych w Wysokim Jesioniku. Spokój, przyroda jeszcze o dzikim charakterze i brak, albo niewielu napotkanych turystów czyli to, co Agatka lubi najbardziej!
![Obrazek charakteryzujący blog Agatowy Dziennik](https://kwab.pl/wp-content/uploads/2022/07/agatowy_dziennik-1.png)